Úvod > Výstavy > Výstavy v Čajovničce > Patrik Šimůnek - Helgoland

Patrik Šimůnek - Helgoland

2016-06-27 14:54:00

Je malé souostroví v severním moři, které je součástí Německa. Nachází se v oblasti Pinnenberg ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Hlavní ostrov sousedí s menším ostrovem, kterému se říká Duna a je takto označován především proto, že vypadá jako písečná pláž. Oba ostrovy jsou chráněnou přírodní oblastí. Helgoland je velký přibližně 1 km² a přilehlá Duna asi 0,7 km². Na ostrově žije okolo 1650 obyvatel, z nichž většinu tvoří Frísové. Na severozápadě ostrova se nachází symbol celého Helgolandu, je to skalnatý výběžek, kterému se říká „Dlouhá Anna“. V minulosti byl Helgoland součástí Šlesvicka patřícího Dánsku a od roku 1807 Velké Británii. V roce 1890 přešel dle Helgoland-Zanzibarské smlouvy na Německo výměnou za Zanzibar. Po skončení ll. světové války byl ostrov cílem cvičných britských náletů. V roce 1952 se zde usídlilo civilní obyvatelstvo. Velmi zajímavě je postavena místní věž, je to příhradová stavba s trojúhelníkovým průřezem, která je ještě navíc jištěna pomocí kotevních lan. Nedaleko retranslační věže se nachází maják. Majákem je však až od roku 1952, v II. světové válce byla jeho stavba koncipována jako věž pro protiletadlová děla. Je vybaven jedním z nejsilnějších světel, při dobré viditelnosti ho lze vidět až na Východofríských ostrovech, dosahuje viditelnosti až 77 780 metrů. Na ostrově se nachází asi 400 m podzemních prostor, které měly dříve sloužit jako bunkry. Přesný počet a délka však není dosud známa. V severní části ostrova se nachází kostel Sv. Mikuláše, jehož vnitřní zařízení pochází částečně ještě z původního ostrovního kostela a je zpřístupněn návštěvníkům. V dolní části ostrova v blízkosti přístavu se nachází vodárna, která z mořské vody vyrábí vodu pitnou. Cena pitné vody je na Helgolandu čtyřikrát vyšší než na pevnině.

Během turistické sezóny (duben-září) plují z pevniny na ostrov tzv. lázeňské lodě nebo rychlejší katamarány. Nejdůležitější přístavy pro spojení jsou Büsum, Cuxhaven, Bremerhaven a Wilhelmhaven. Na rozdíl od katamaránů nesmějí lázeňské lodě připlouvat přímo do Helgolandského přístavu. Lodě doplují do kotviště, kde turisté musí přestoupit do člunů a těmi jsou dopraveni na břeh. Na Helgoland lze také letět, neboť na sousedním ostrůvku Duna je malé letiště, let trvá cca 25 minut z měst Bremerhaven, Büsum a Hamburk. Na ostrov nesmí být podle zákona dovážena žádná vozidla ani kola. Vozidlo smí používat pouze policie, záchranná služba, celní správa a hasiči. Mimo sezónu je pro kola udělena výjímka dětem a mladistvým. Obyvatelé Helgolandu žijí především z turistického ruchu.

Jmenuji se Patrik Šimůnek (44) narozen v Brandýse nad Labem. Poprvé jsem fotoaparát držel ve svých deseti letech na prázdninách v Bulharsku, byl to "foťák" mého táty zn. Kiev. Udělal jsem pár fotek rodičů, ale tenkrát mě více zajímal svět pod vodou, který jsem objevoval. Po dlouhé odmlce přišlo další období, postavení se na vlastní nohy, první zaměstnání, výplata, cesty za hranice a můj první poloautomat zn. Olympus C5050 a tak to všechno začalo. Cestování a fotografování se stalo mým koníčkem. Na svých cestách za dobrodružstvím jsem viděl krásná místa a zajímavé tváře lidí, které jsem chtěl mít zachycené fotoaparátem. Po několika letech Olympus vypověděl službu a já se začal poohlížet po další technice, vyhrála zrcadlovka zn. Pentax se kterou fotím dodnes. Jsem samouk, který absoluvoval půlroční fotokurz pod vedením fotografa Pavla Scheuflera. Čerpám rady od kamarádů a z odborné literatury.

Výbava:

Pentax K-10,

objektivy Pentax 16-50 mm f2,8 Pentax 5O-135 mm f2,8 Sigma 10-20 mm f3,5 Sigma 50 mm f1,4

blesk Pentax AF-540

Zpět na začátek stránky