Úvod > Profil

Profil fotografa

Jan Liška"Čas nezastavíš .... Zůstávají vzpomínky a ohlédnutí za tím, co nenávratně zmizelo za námi. Některé věci se ztratí, jiné se vynořují a získávají konkrétní podobu. Marně prohledávám půdu v rodné roubence v Drachkově u Benešova a hledám krabici s mými prvními negativy. Když v dřevníku nacházím na kousky rozřezané moje první jasanové lyže s vázáním kandahar, u jejichž zrodu jsem osobně asistoval a obdivoval řemeslný fortel a šikovné ruce otce, pochopil jsem, že cena věcí a vzpomínek je pro každého jiná. Právě otec mi koupil první fotoaparát "Pionýr". Stál jsem na cestě před domem a možná fotil zrovna jeho. To už dnes ale nevím.

Pak nebylo dlouho nic. Až přišel zlom, tak zvané putovní tábory (Český ráj,jižní Čechy, Beskydy,Tatry ) a ze mě se stal lovec s fotoaparátem Etareta.

Koupelna proměněná ve fotokomoru, to byl úžasný svět, kde jsem začal pronikat do tajů fotografie a to rozhodlo. Bylo mi 13 let. Uteklo dalších 47 let.

Rukama mi prošly fotoaparáty Exa, Zenit, Pentagon, Exakta, Praktica, Nikon, až jsem skončil u Nikonu D700. V mé výbavě je řada objektivů, různých ohniskových vzdáleností od 14 mm až po 400 mm. Technika je samozřejmě důležitá (F1 se s trabantem vyhrát nedá), ale není to nejpodstatnější. Je to úplně v něčem jiném. Člověk to musí cítit a hlavně vidět, musí mít štěstí na světlo, být ve správném čase na správném místě a být trpělivý. Desítky, stovky, tisíce záběrů, z nichž se povede opravdu zlomek. Fotograf musí být soudný. Musí umět přijmout kritiku a jak říká jeden můj dobrý kamarád "nejlepší přítel fotografa je odpadkový koš ".

Řadu let (40) jsem se mimo jiné věnoval potápění a podvodní fotografii. Jediný ponor jsem neabsolvoval bez vodotěsného boxu s fotoaparátem. Byla to pro mě droga. V archivu mám neskutečné množství podvodních záběrů. Absolvoval jsem soutěže, vystavoval, přednášel. Stal jsem se členem několika potápěčských expedic.

V současné době už je to pro mě okrajová záležitost. Na svých fotografických toulkách po Čechách i světem, se snažím zachytit ty prchavé okamžiky a dělat radost sobě i druhým.

Jan Liška

Zpět na začátek stránky