Úvod > Výstavy > Výstavy v Čajovničce > Martin Hvězda - Athos (ženám vstup zakázán)

Martin Hvězda - Athos (ženám vstup zakázán)

2009-05-23 18:05:07

Mnišský autonomní stát, který řekové nazývají Agios Oros – Svatá země nebo Svatá hora. Nalézá se na severu Řecka. Je jedním z výběžků poloostrova Chalkidikí. Je sídlem pravoslavných klášterů a centrem pravoslaví.

Je tu 20 klášterů, které obývají mniši ze všech koutů Evropy. Kláštery jsou rozesety na pobřeží i ve vnitrozemí. Větší část klášterů je řecká, některé jsou ruské, bulharské a srbské. První kláštery byly založeny kolem roku 970 našeho letopočtu.

Při naší výpravě jsme navštívili deset klášterů a v šesti jsme spali. Do klášterů nás pustili jen s oficiálním vízem, kde jsme byli označeni jako poutníci. Získat toto vízum je velmi problematické. Athoské byrokracii to trvalo půl roku. Jako poutníci jsme museli dodržovat přísná pravidla chování, chodit na ranní i večerní mše. V klášterech je přísný zákaz fotografování.

Athos je proslavený tím, že tam mají přes tisíc let zakázaný vstup ženy. Nesmějí tam ani hospodářská zvířata. Mniši jedí minimálně maso a pokud, tak jen ryby. Všechny potraviny se snaží obstarat sami. Kolem klášterů jsou pole, vinice a sady. Hlavním produktem jsou olivy a víno. Vynikající je jejich pálenka Ouzo.

Z centrálního Řecka sem nevede žádná silnice. Lze se tam dostat pouze lodí. Na Athosu je minimální doprava a božský klid.

MARTIN HVĚZDA (1972)

Bydliště v Neratovicích

Fotografuji od roku 1988. Mým prvním fotoaparátem byl Zenit. Poté Praktica a Pentagon six. V dnešní době používám filmový Nikon a digitální Canon. Věnuji se různým žánrům fotografie. Reportáži, krajině a makrofotografii. Jsem členem fotografického sdružení v Neratovicích a členem Amfory v Rakovníku. Každoročně vystavuji buď samostatně, nebo ve spolupráci se sdružením fotografů Neratovic.

Výstavy:

  • 2009 - Čajovna Neratovice - Athos
  • 2008 - Minigalerie Odolena Voda - Athos
  • 2007 - Společenský dům Neratovice – Jizerské hory - Sdružení fotografů
  • 2007 - Čajovna Neratovice - Led
  • 2006 - Dřevěná Kočka Neratovice-Jizerské Hory
  • 2006 - Galerie ČVUT Praha – Jizerské hory
  • 2005 - Společenský dům Neratovice - Hippoterapie
  • 1999-2004 - Společné výstavy Sdružení fotografů Neratovice
  • 1996-1998 - Společné výstavy Amfora Rakovník

Zpět na začátek stránky