Úvod > Výstavy > Výstavy v Čajovničce > Martin Grunt - Pod hladinou

Martin Grunt - Pod hladinou

2011-01-18 16:55:50

Co vlastně o sobě napsat? To mi vrtalo v hlavě dost dlouhou dobu. Takže to zkusím takto. V „civilu“ pracuji jako mechanik závodních vozů. K potápění jsem se dostal díky mému bratrovi Honzovi někdy koncem osmdesátých let poté, co jsem se vrátil z absolvování dvouleté základní vojenské služby. Tou dobou už byl bratr členem pražského prestižního potápěčského klubu PRAGOAQUANAUT. Jeho členem jsem se stal po dvouleté takzvané zkušební době, která obnášela čistění bazénů, zaměřování vodních toků, čištění jezů a dalších prací spojených s vodním živlem.

Během této doby jsem absolvoval základní potápěčský kurz a stále nabíral nové a nové zkušenosti z oblasti potápění. Při našich výletech za čistou vodou po našich lomech a jezerech jsem se seznámil s dalšími potápěči z jiných klubů, ale hlavně s podvodními fotografy. V tu chvíli mě napadlo, co kdybych to zkusil také. V té době byly fotoaparáty a podvodní pouzdra na ně dost drahé, tak jsem se věnoval „podvodnímu modelingu“.

Co to znamená? Potápíte se, vyhledáváte kamarádům fotografům vhodné cíle pro focení, nasvětlujete, pózujete, naháníte ryby, prostě děláte všechno proto, aby vznikly hezké snímky. To byla ta nejlepší škola pro budoucího podvodního fotografa.Teď už jen zbývalo, kde sehnat pořádný aparát pod vodu. Nejdříve jsem vyzkoušel různé jednoúčelové fotoaparáty, pak levnější speciální automaty a to vše s nevalnými výsledky. Bylo rozhodnuto. Chce to zrcadlovku s dobrým objektivem v hliníkovém pouzdře co něco vydrží a aspoň jeden externí blesk.

Kde to vzít? Tuto otázku za mě vyřešil můj kamarád potápěč-fotograf Václav Kechner, který přešel z focení pod vodou na filmování. Jednou se v telefonu ozvalo „Prodávám foťák do vody nechceš ho koupit?“ Cena byla velmi přijatelná a tak jsem neváhal. Konečně jsem měl to, co jsem potřeboval. Pod vodou sice fotím na klasické „slide“, tedy diapozitivy, ale pomalu střádám na pořádný digitál v hliníkovém pouzdru.

Na souši používám Canon EOS 300 na normální filmy. Asi to vypadá jako bych odsuzoval dnešní moderní digitální techniku. Ale to není pravdou. Pořádné digitální podvodní vybavení pro focení je finančně dost náročná záležitost a pro mě je focení pod vodou relax a odpočinek a ne přehlídka nejmodernější potápěčské a fotografické výstroje.

Ohledně to posuďte sami, doufám, že mé snímky provedené „klasikou“, jak by to asi nazvali kamarádi fotografové Vás osloví a navodí ve Vás příjemnou náladu. Další hezké snímky z našich cest za čistou vodou a něco z historie našeho klubu můžete najít na našich klubových stránkách www.pragoaquanaut.cz.

Ještě bych chtěl touto cestou poděkovat mému bratrovi Honzovi, který se stal podvodním modelem, nadháněčem a kritikem.

Zpět na začátek stránky