Úvod > Výstavy > Výstavy v Čajovničce > Jan Liška - Větrné mlýny

Jan Liška - Větrné mlýny

2018-04-23 00:00:00

Jak jsem se dostal k větrným mlýnům? Byla to náhoda a asi to tak mělo být. Před dvěma roky o vánocích jsem na internetu uviděl něco úžasného. Byla to "láska na první pohled". Příčovy - torzo větrného mlýna holandského typu. Pocházím z toho kraje a o takovém skvostu jsem neměl ani tušení.

Byl krásný zimní sluneční den a já chodil kolem a kochal se tou krásou. Nikdo dnes nezná jeho původní podobu ani kdo je jeho autorem a stavitelem. Je to jedno velké tajemství a tak to zůstane navždy. Jedno je jisté, patří k největším v Evropě. Zde se zrodil v mé hlavě plán. Nakoupil jsem mapy, dostupnou literaturu o mlýnech a byl jsem lapen. Dělal jsem si poznámky a zakresloval jeden mlýn za druhým. Hodně mě překvapilo, kolik větrných mlýnu se u nás zachovalo. Ať už jako ruiny, či v dobře udržovaném stavu pro rekreační účely. Za mlýny jsem najezdil stovky kilometrů a nafotil neskutečné množství záběrů. Netušil jsem, že mě to tak uchvátí. Nakonec se nafocený počet mlýnů ustálil na čísle 53. Severní Moravu a Slezsko jsem už nestihnul.

Přemýšlel jsem, jak celý fotografický projekt a výstavu pojmout, jak moc jít do hloubky a zabývat se technickými a konstrukčními detaily. Nakonec jsem se rozhodl pro tento typ prezentace, jak ji zde vidíte. Samozřejmě že mi je líto stovek záběrů, které se nevešly a nepoužil jsem je. To už prostě nešlo.

Snad Vás potěším tím, co je vystaveno. Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří mi s realizací výstavy pomohli.

Hosty večera byl předseda sekce Větrné mlýny při Technickém muzeu v Brně ing. Jan Doubek s manželkou a manželé Tuzarovi z Krchleb, majitelé nejmladšího větrného mlýna v Čechách.

Pěkné pokoukání všem.

foto z vernisáže Martin Hvězda

Zpět na začátek stránky