Úvod > Výstavy > Ostatní události > PANORAMATICKÁ FOTOGRAFIE Lapidárium Praha 2016

PANORAMATICKÁ FOTOGRAFIE Lapidárium Praha 2016

2016-11-14 00:00:00

Pan Horama je projektem finského fotografa, kterým je Rainer K. Lampinen, FRPS, MPA. Tento fotograf a vynikající organizátor zahájil v roce 1989 seriál pravidelných velkých fotografických výstav s mezinárodní účastí pořádaných v Tampere. Všechny fotografie měly společné téma. Tím byla panoramatická fotografie. Spolupráci na panoramatických výstavách jsme domluvili při jeho první návštěvě Prahy v roce 1990, když navštívil moji prodejnu s fotografiemi v Karlově ulici.

V roce 1995 jsem vystavoval v Tampere svoji autorskou kolekci a získal jednu z hlavních cen. Tím se otevřely dveře výstav i pro další české autory. Jelikož byla popularita panoramatické fotografie v době doznívání analogové éry veliká, zahájil jsem v roce 2002 se svoji agenturou Hoza Q novou historii panoramatických výstav pod názvem Panhorama.cz.

Na první velké výstavě v Nerudově ulici se prezentovalo dvanáct českých autorů a devět ze zahraničí. Během následujících deseti let se přidávali další fotografové, pracující na panoramatický formát. Na různých výstavách potom mohl divák posoudit, jak se jednotliví autoři vypořádali s neobvyklým formátem. I přes různost témat a výtvarných kvalit prací, můžeme mluvit v tomto desetiletí o nejpočetnější a nejaktivnější skupině fotografů na světě, kteří pracovali panoramaticky. V současnosti se stává panoramatický formát, dík novým technologiím, jedním z běžných vyjadřovacích prostředků fotografického obrazu. Panoramatické fotopřístroje na film se tak stávají v rukách fotografů specifickým výtvarným prostředkem. Proto jim patří obdiv a dík za jejich práci.

Miroslav Hoza, MPA

PANHORAMA Společné výstavy, na kterých se podílelo v různých obdobích více jak čtyřicet českých autorů a desítka zahraničních.

2002 – první společná výstava Nerudova ul. Praha 1

2004 – Špálova galerie, Národní tř. Praha 1

2004 – synagoga Děčín

2006 – synagoga Děčín

2007 - Ambit kláštera bratří Františkánů, Praha 1

2009 – synagoga Děčín

2009 – zámek Nasavrky

2012 – zámek Nasavrky

2016 – galerie Lapidárium, Praha 1

Kromě těchto společných výstav byly trvale prezentovány panoramatické fotografie jednotlivých autorů ve výkladních skříních agentury Hoza Q s.r.o. Grossmanova pasáž, Praha 1, v recepcích a před kinem paláce Flora Praha v období let 2004 - 2012

fotoreportáž vernisáž - Miloš Fic a Jan Liška

Zpět na začátek stránky