Jan Liška - ŠPICBERKY - Medvědí ostrov
2015-02-14 19:06:00
Špicberky (norsky Svalbard) jsou ostrovy v Severním ledovém oceánu severně od evropské pevniny. Je to skupina ostrovů roztroušených mezi 74° a 81° severní šířky a mezi 10° a 34° východní délky. Zároveň je to nejsevernější část Norského království. Hlavním městem je Longyearbyen. Celková rozloha souostroví je 62 049 km², počet obyvatel je 2 756.
Předpokládá se, že Špicberky byly objeveny někdy kolem 12. století Rusy a Vikingy. Poprvé se o Svalbard zmiňují islandské historické písemnosti z roku 1194. V tradiční norštině znamená Svalbard " chladný kraj ". Špicberky jsou ze 60% pokryty ledovci a sněžnými pláněmi. Místní arktické podnebí ovlivňuje Severní Atlantik. Ostrovy leží daleko za polárním kruhem, přesto zde moře většinu roku nezamrzá. Souostroví je územím několika národních parků, kvůli kterým je v určitém období na některá území zcela zakázán přístup. Je zde hnízdiště mnoha mořských ptáků a dokonce i dvou pěvců, kteří sem migrují a v létě hnízdí. Žijí zde 4 druhy savců: hraboš, liška polární, sob špicberský a medvěd lední. Protože jsou zde medvědi lední poměrně rozšíření, všichni, kdo jdou mimo osídlení, musí dodržovat bezpečnostní opatření, jedním z nich je nošení pušky. Nicméně zákony chrání medvěda ledního a je zapovězeno je rušit a jakkoliv obtěžovat. Roste zde i přes drsné přírodní podmínky spousta rostlin, téměř všechny jsou malé a během krátkého léta musí stihnout rychle odkvést. Najdeme zde i nejnižší prales na Zemi, složený z místního poddruhu břízy.
Jako výchozí bod si Špicberky vybralo mnoho polárních expedicí, mj. expedice Nora Roalda Amundsena a Itala Umberta Nobileho (let vzducholodí k severnímu pólu). A nelze opomenout ani dva české polárníky Miroslava Jakeše a Vaška Sůru.
Odjakživa mne přitahovala drsná krása severu. Několikrát jsem byl v Norsku, na Islandu, a tak není divu, že jsem dlouho nepřemýšlel o nabídce CK Periscope, na expediční cestu lodí PLANCIUS, kolem části Špicberk a na Medvědí ostrov od 17.9 do 22.9.1014. Byl to krátký, několikadenní výlet, který stál opravdu za to.
Veškeré snímky na této výstavě byly pořízeny fotografickou technikou NIKON.
Jan Liška